Опубліковано Залишити коментар

Протигаз ГП-5 Цивільний ГП-5М Опис Інструкція Паспорт

протигаз ГП-5 ГП-5М

Протигаз Цивільний (Противогаз Гражданский) ГП-5 М(ГП-5М)(М – модифікований чи мембрана?) Технічний Опис і Інструкція з експлуатації, фотографії, вся інформація взята з Паспорта, по затвердженому ГОСТу Г-10-1081-77 ТО-ЛУ, К-4007(К-4007е). 1986 рік.

Вступ

Справжній “Технічний опис та інструкція з експлуатації” визначають пристрій та призначення фільтруючого цивільного протигазу ГП-5М, паспорт є керівництвом з вивчення та навчанню користування ним, а також встановлюють порядок його експлуатації, зберігання та усунення несправностей

gas mask gp 5 m 6 vintage Retro IF 2022 001
Лицьова частина, шлем-маска ШМ-66МУ

Частина 1
Технічний опис

1. Призначення протигазу

1.1. Фільтруючий протигаз ГП-5М призначений для захисту від попадання в органи дихання, на очі та обличчя людини отруйних, радіоактивних речовин та бактеріальних (біологічних) засобів.

2. Склад і технічні дані

2.1. Комплект протигазу ГП-5М (рис. 1) складається із протигазової коробки ГП-5, лицьової частини ШМ-66МУ. У комплект протигазу, крім того, входить сумка, коробка з плівками, що не запотівають, і коробка з запасними мембранами (з плівки ПК-4 – 4 штуки, або з плівки ПЕТФ – 2 штуки).
2.2. Протигаз ГП-5М повинен мати наступні основні технічні показники:
а) Маса протигазу загалом трохи більше 0,9 кг(~900 грам).
б) Маса протигазової коробки (спорядженої) 0,25 кг(~250 грам).
в) Маса лицьової частини ШМ-66МУ 0,43-0.45 кг(~450 грам).
г) габаритні розміри протигазу при розміщенні в сумці – 120х120х270 мм(12х12х27 см).

gas mask gp 5 vintage Retro IF 2022 001
Рис. 1. Протигаз ГП-5М
1 – Протигазова коробка ГП-5; 2 – Лицьова частина ШМ-66МУ; 3 – Сумка для протигазу ДП-5М; 4 – Коробка з плівками, що не запотівають; 5 – Коробка із запасними мембранами.

д) Габаритні розміри коробки: діаметр 112,5 мм, висота (з ковпачком) 80 мм.
е) Опір коробки протигазової (спорядженої) постійному потоку повітря 30 л/хв не більше 19мм водяного стовпа.
ж) Опір лицьової частини постійного потоку повітря 30 л/хв:
на вдиху не більше 2 мм водяного стовпа,
на видиху не більше 10 мм водяного стовпа.
3) Опір протигазу постійному потоку повітря 30 л/хв:
на вдиху не більше 21 мм водяного стовпа,
на видиху не більше 10 мм водяного стовпа.
і) Протигазова коробка повинна бути герметичною при надлишковому тиску 100 мм ртутного стовпа.
При перевірці у водяній ванні протягом 7-9 секунд від поверхності коробки не повинні відділятися бульбашки повітря.
к) Лицьова частина повинна бути герметичною при розрідженні 120 мм водяного стовпа і не повинна давати падіння рівня рідини по одному коліну манометра більш, ніж на 18 мм протягом 1 хвилини.
2.3. У протигазі, завдяки наявності мембранної коробки та вирізів для вух на лицьовій частині, можливе подання команд. Розбірливість мови при рівні шуму 60-70 децибел дорівнює 85%, а чутність зберігається на 100%.

gas mask gp 5 m 6 vintage Retro IF 2022 002
Скельце протигазу

3. Принцип дії і конструкція

3.1. Принцип захисної дії протигазу заснований на тому, що повітря, яке використовується для дихання, попередньо очищається (фільтрується) від отруйних, радіоактивних речовин і бактеріальних (біологічних) засобів у протигазовій коробці.
Для цього протигазова коробка споряджена спеціальним поглиначем та протидимним (аерозольним) фільтром.
3.2. Протигазова коробка має циліндричну форму.
На кришці коробки присутня гвинтова горловина для приєднання коробки до лицьової частини протигазу, а в дні коробки – круглий отвір, через який надходить повітря, що вдихається.
3.3. Лицьова частина протигазу забезпечує підведення очищеного в протигазовій коробці повітря до органів дихання і захищає очі та обличчя від попадання на них отруйних, радіоактивних речовин і бактеріальних (біологічних) речовин.
Лицьова частина складається з гумового корпусу з обтічниками та окулярами, коробки клапанної 1 у зборі з клапанами вдиху та видиху, коробки мембранної 1 у зборі.
Шолом-маски лицьових частин випускаються 4 розмірів (ростів): 0, 1, 2, 3.
Розмір позначається цифрою на підборідді шолом-маски.
3.4. Клапанна коробка лицьової частини служить для розподілу потоків повітря, що вдихається і видихається.
Усередині клапанної коробки встановлюються вдихальний і два видихальних клапани (клапан видиху КО-3, видихальний клапан другий).
Видихальні клапани найбільш відповідальні і разом з тим, найбільш вразливі деталі клапанної коробки, так як при їх несправності (засмічення, замерзання тощо) зовнішнє заражене повітря проникатиме в підмасковий простір, минаючи протигазову коробку.
3.5. Мембранна коробка служить для збереження нормальної гучності в протигазі при подачі команд і роботі.
Мембранна коробка складається з металевого корпусу, гумового кільця, пластмасової звукопередаючої мембрани, пластмасового опорного кільця, металевих фланців типу 1 з отворами та кришки.
3.6. Сумка служить для зберігання та перенесення протигазу. Сумка має плечову тасьму з пересувними пряжками для носіння протигаза через плече і тасьмою для закріплення протигаза на тулуб. Крім того, сумка має плоску і дві об’ємні кишені.
Об’ємні кишені призначені:
один – для перев’язувального пакета та коробки із запасними мембранами, інший – для індивідуального протихімічного пакету.
Плоска кишеня призначена для розміщення коробки з незапотіваючими плівками НП і розташована всередині об’ємної кишені для перев’язувального пакета.
3.7. Комплект плівок, що незапітніють, призначений для захисту очкових стекол від запотівання.
3.8. Комплект запасних мембран призначений для заміни мембрани в мембранній коробці.

gas mask gp 5 m 6 vintage Retro IF 2022 003
Протигазова коробка ГП-5 (фільтр) – 26-68-1-89

4. Маркування і упакування

4.1. Кожна протигазова коробка має наступне особливе маркування, яке наноситься мастикою, що не змивається:
а) на циліндричній частині протигазової коробки між першими і другими зигами наноситься індекс коробки – ГП-5.
б) Нижче за індекс коробки наноситься умовний знак заводу виробника, номер партії, квартал і дві останніх цифри року спорядження.
Допускається: умовний знак заводу виробника, квартал і рік спорядження (дві останні цифри року) або тільки умовний знак заводу-виготовлювача виштамповувати на екрані.
4.2. Корпус лицьової частини ШМ-66МУ має наступне особливе маркування, яке наноситься у вигляді відтиску при пресуванні:
а) Розмір (ріст) 0, 1, 2, 3 корпуса лицьової частини, який наноситься з обох зовнішніх сторін підборідної частини і позначається арабською цифрою, укладеною в колі діаметром 12 мм, наприклад: 2У означає, що шлем-маска другого розміру;
б) На потовщеній масковій частині наносяться номер пресформи, на якій виконано відпресування корпусу лицьової частини, наприклад: знак діаметру 205; шифр заводу-виробника, рік і квартал випуску – рік двома останніми цифрами, а квартал крапками, наприклад: “Я 80 …” означає, що шолом-маска виготовлена ​​заводом, що має шифр “Я”, в 1980 році в третьому кварталі.
Дата виготовлення клапана видиху КО-3 наноситься мастикою, що не змивається, на зовнішній поверхні пелюстки, наприклад: «0 0680» означає, що клапан виготовлений заводом, що має шифр «0», у червні 1980 року. Місяць Виготовлення може бути вказано римською цифрою.
4.3. На кришці коробки з незапотіваючими плівками виштамповані літери «НП», на кришці коробки з мембранами – літера «М». Крім того, на корпусі коробки з мембранами із плівки ПК-4 методом штемпелювання нанесені найменування виробу “ШМ-66МУ”, під найменуванням виробу дата виготовлення (місяць та дві останні цифри року).
4.4. Протигази зберігаються та транспортуються в дерев’яних ящиках по 35 комлектів протигазів у кожному ящику. На ящик з протигазами наноситься темною фарбою, що не змивається, трафаретний напис:
а) На торцевих стінках ящика: умовне позначення заводу-виробника, марка протигаза «ГП-5М», дата випуску (квартал і дві останні цифри року), кількість протигазів – 35 шт., партія №, ящик №. При комплектації виробів коробками з мембранами плівки ПК-4 наноситься відмінний знак у вигляді трикутника після найменування виробу.
б) На двох сусідніх стінках ящика у лівому верхньому кутку маніпуляційні знаки, що відповідають значенням «Верх, не кантувати»; «Обережно, крихке»; «Боїться вогкості».
4.5 Протигазові коробки зберігаються герметично закритими:
зверху – різьбовим ковпачком з гумовою прокладкою, з боку дна – гумовою пробкою. Ковпачок повинен накручуватись щільно до відмови.
4.6. Протигазові коробки загортаються в папір і вкладаються в комірки картонних решіток, що встановлюються в два яруси.
У нижню решітку вкладається 21 коробка, у верхню — 14.
Кожен ряд протигазових коробок покривається листом картону. Перед упакуванням дно ящика вистилається стружкою. Дно ящика, поверх стружки, та бічні стінки обкладаються папером. На дно поверх паперу кладеться листок картону.
Допускається застосування інших пакувальних матеріалів за погодженням із замовником.
4.7. Коробки з мембранами і коробки з плівками, що не запотівали, загорнуті в папір, укладаються в другому ряду картонних решіток. Сумки укладаються збоку ящика і на листи картону поверх коробок і покриваються листом паперу.
4.8. Лицьові частини укладаються в верхню частину ящика, що залишилася вільною, в два шари.
Між шарами прокладається папір, а лицьові частини укладаються таким чином, щоб скло очкових обойм не стикалися і не накладалися один на одного, для чого між ними прокладаються папірці.
В кожний ящик укладаються лицьові частини в наступному співвідношенні за розмірами: 0 розмір – 4 шт., 1 розмір- 11 шт., 2 розмір – 13 шт., 0 розмір – 7 шт.
Можливе інше співвідношення ростів за погодженими замовником.
Складені протигази зверху покриваються папером.
У кожну скриньку вкладається «Технічний опис та інструкція з експлуатації».
4.9. На кришку кожної скриньки з внутрішньої сторони наклеюється “Пакувальний лист” із зазначенням вмісту скриньки, підписаний пакувальником – контролером.
4.10. Ящики мають бути опломбовані на замках ящикової арматури пломбами заводу-виробника.

gas mask gp 5 m 6 vintage Retro IF 2022 004
Коробка “НП” з незапотіваючими плвками – НП-59С

Частина 2
Інструкція з експлуатації

5. Підбір і підготовка лицьової частини

5.1. Підготовка протигазу до експлуатації починається з визначення потрібного розміру лицьової частини.

gas mask gp 5 m 2 vintage Retro IF 2022 001
Рисунок 2 – Вимірювання голови

5.2. Підбір шлем-маски відбувається по розміру, який визначається шляхом вимірювання голови по замкнутій лінії, яка проходить через маківку, підборіддя та щоки. Вимірювання округляються до 0.5 см.

Результати вимірювання в смПотрібний розмір шлем-маски
До 63,0 (<= 63.0)0
Від 63.5 до 65.51
Від 66.0 до 68.02
Від 68.5 і більше3
Відповідність розмірів голови до розміру протигазу

5.3. Правильно підібрана шолом маска повинна щільно прилягати до обличчя та виключати проникнення зовнішнього повітря до органів дихання, минаючи протигазову коробку.
5.4. Нову шолом-маску перед надяганням, перебуваючи в приміщенні, необхідно протерти зовні і всередині чистою ганчіркою (ватою), змоченою злегка водою, а видихальні клапани продути.
5.5. Шолом – маску, що була у вживанні в іншої особи, з метою дезінфекції необхідно протерти ганчіркою, змоченою денатурованим спиртом або двовідсотковим розчином формаліну.

gas mask gp 5 m 7 vintage Retro IF 2022 001
Передня частина шлем-маски

6. Перевірка комплектності і справності протигазу

6.1. Перевірка комплектності та справності протигазу при отриманні його в користування, а також у процесі експлуатації проводиться зовнішнім оглядом та перевіркою протигазу на герметичність загалом.
6.2. Зовнішній огляд протигазу слід проводити у такому порядку:

  • Вийміть протигаз із сумки;
  • Перевірте цілість шолом-маски, для чого, злегка розтягуючи шолом-маску, огляньте її, місця виявлених проколів або проривів обведіть із зовнішнього боку хімічним олівцем або чорнилом;
  • Перевірте цілість скла окулярів, справність обтічників, наявність і справність притискних кілець;
  • Огляньте клапанну коробку, чи немає на ній вм’ятин, пробоїн, іржі, перевірте наявність та стан клапанів (вони не повинні бути засмічені, пошкоджені або порвані). а також наявність прокладочного гумового кільця в горловині клапанної коробки.
  • Перевірте цілість деталей та правильність складання мембранної коробки;
  • Огляньте протигазову коробку і перевірте, чи немає на ній пробоїн, чи не пом’яті горловина і кришка.
    Користування протигазовими коробками з пробоїнами та пом’ятістю у верхній частині (вище зига) забороняється.
  • Огляньте цілість сумки, наявність і справність окремих її частин (петлі, гудзики, пряжки, плечова та поясна тасьми).
  • Перевірте наявність коробки із незапотіваючими плівками та коробки із запасними мембранами.

6.3. Для визначення справності протигазу та правильності підбору шолом – маски зберіть протигаз відповідно до пункту 7 цієї інструкції. Надягніть шолом-маску, закрийте отвір у дні коробки долонею руки і зробіть глибокий вдих. Якщо при цьому повітря під лицьову частину не проходить (вдих зробити не вдається), протигаз справний; якщо повітря проходить і при закритому отвору в коробці (вдих зробити вдається) – протигаз Несправний і користуватися ним не можна.
6.4. Для виявлення несправності в протигазі відкрутіть протигазову коробку від шолом-маски і перевірте наявність і правильність розташування гумового кільця прокладки в горловині клапанної коробки.
Якщо цей вузол справний, відкрутіть металеву кришку мембранної коробки та перевірте цілість переговорної пластмасової мембрани; у разі її несправності замініть на запасну мембрану.
Мембрани вважаються придатними для експлуатації, якщо вони не мають проколів, розривів, тріщин і короблення, гофр на циліндричній відбортовці, що виходять за радіус закруглення борту, задирок більше 1 мм на борту мембрани.
Хвиляста і матова поверхня, білі плями і сліди від протяжки плівки не впливають на герметичність та експлуатаційні властивості мембрани.
Усунувши виявлену несправність, зберіть протигаз, надягніть його і повторно перевірте (пункт 6.3. цієї інструкції).
6.5. Якщо повітря потрапляє під шолом-маску та при повторній перевірці, то, не знімаючи шолом-маску, відверніть протигазову коробку, правою рукою затисніть отвір горловини клапанної коробки та зробіть глибокий вдих; якщо дихати при цьому неможливо, то шолом-маска справна і підібрана правильно, якщо повітря при цьому проходить під шолом-маску, то шолом-маска несправна або неправильно підібрана.
Для усунення несправності продуйте видихальні клапани та повторно перевірте шолом-маску, якщо в цьому випадку повітря проходитиме під шолом-маску, то треба змінити її на іншу.
6.6. Після перевірки шолом-маски необхідно перевірити справність (герметичність) протигазу загалом. Для цього закрийте гумовою пробкою або затисніть долонею отвір в дні коробки і зробіть глибокий вдих, якщо повітря під шолом-маску не проходить, то протигаз герметичний, якщо повітря проходить під шолом-маску, то несправна протигазова коробка і її слід замінити на нову.
6.7. Остаточна перевірка правильності підбору лицьової частини та справності протигазу проводиться у спеціальному приміщенні (наметі) під керівництвом спеціально призначених осіб, які пройшли підготовку.
6.8. Якщо виявлені під час перевірки протигаза несправності самостійно усунути не можна, він замінюється. Неукомплектований протигаз також підлягає доукомплектуванню або заміні.

7. Збірка і укладання протигазу

7.1. Складання протигазу потрібно здійснювати в наступному порядку:

  • дістаньте протигазову коробку, відкрутіть ковпачок з горловини і вийміть пробку з отвору в дні коробки (ковпачок, прокладку та пробку покладіть у сумку).
  • Візьміть лицьову частину і вставте в очкові обойми незапотіваючі плівки.
  • Візьміть лицьову частину в ліву руку, протигазову коробку в праву і закрутіть її в горловину клапанної коробки.
    7.2. Укладання протигазу в сумку має відбуватися в наступному порядку:
  • складіть шолом-маску, для чого візьміть однією рукою за окуляри, а іншою складіть її вздовж, закрийте нею одне очко, потім складіть шолом-маску впоперек, закривши інше очко.
  • Укладіть протигаз в сумку коробкою вниз і лицьовою частиною вгору.
  • складіть верхню частину сумки так, щоб бічні стінки були прибрані всередину, закрутіть її у бік ґудзиків, защепіть сумку.
    Обидві кишені також мають бути застебнуті.
    Допускається укладання протигазу іншими способами, що забезпечують цілісність при носінні і швидке переведення його в необхідне положення для користування.

8. Попередження скелець окулярів від запотівання

8.1. При роботі в протигазі на внутрішніх поверхнях скла окулярів може конденсуватися волога, яка міститься у видихуваному повітрі.
Інтенсивність конденсації буде тим більшою, чим значніша різниця температур навколишнього повітря та повітря, що знаходиться в підмасковому просторі.
Якщо температура навколишнього повітря буде вище 0°C, то окуляри запотіватимуть, якщо ж менше 0°C – може статися замерзання скла окулярів.
8.2. Для запобігання скельцям окулярів запотівання та замерзання використовуються незапотіваючі плівки або спеціальний «Олівець».
На очкові обойми лицьових частин при температурі в повітря нижче мінус 10°C, крім того, надягають утепляючі манжети.
8.3. Незапотіваючі плівки вставляються в очкові обойми запотіваючою стороною до скла. Незапотіваюча плівка визначається легким видихом на обидві її сторони.
8.4. Щоб вставити незапотіваючу плівку в очкову обойму, вийміть притискаюче кільце, протріть скло чистою ганчіркою і, тримаючи плівку за краї зрізом до внутрішньої частини долоні (рис. 3), злегка зігніть її і вставте в очкову обойму.
Вставлену плівку, що незапотіває, закріпіть пристискаючим кільцем так, щоб кільце було обернено зрізом у бік обтічника.
У разі утруднення при вилученні притискного кільця від руки застосуйте твердий підручний предмет (пряжку, ключ тощо), використовуючи для цього принцип важеля. При цьому один кінець важеля (підручного предмета) підведіть під сегмент, що виступає, на притискному кільці і, упираючись пальцем руки в скло, підніміть кільце вгору (до себе).

gas mask gp 5 m 3 vintage Retro IF 2022 001
Рисунок 3 – Вставлення незапотіваючої плівка

Незапотіваючі плівки можуть бути використані кілька разів, тому після зняття шолом-маски їх необхідно просушити, не виймаючи із обойм окулярів і не торкаючись їх пальцями або яким-небудь предметом.
8.5. Коробка з незапотіваючими плівками для попередження плівок від зволоження повинна зберігатися закритою, а місце з’єднання кришки з корпусом після кожного відкриття обов’язково слід ретельно обмотати ізоляційною стрічкою.
Розкривати коробку і виймати плівки без запотівання без потреби забороняється.
8.6. За відсутності плівок, що незапотівають, скельця окулярів змащуються спеціальним олівцем.
Перед змащуванням скельця окулярів необхідно ретельно протерти чистою ганчіркою, після чого, не сильно натискаючи, нанести спеціальним олівцем на внутрішню поверхню скла 5-6 штрихів у вигляді сітки, зробити видих на скло і рівномірно розтерти пальцем нанесене мастило так, щоб скло стало прозорим.
Другим видихом на скло перевірити його незапотівання. Якщо при видиху скло запотіє, то крок зі мастилом повторити.
8.7. Для захисту скелець окулярів від запотівання служать також обтічники, за допомогою яких шибки з внутрішньої сторони обдуваються зовнішнім повітрям, що пройшло при вдиху через протигазову коробку.
Утеплювальні манжети видаються в зимовий час (по дві на протигаз) і носяться одягненими на очкові обойми шолом-маски. Для надягання їх необхідно загорнути весь край гумової манжети по колу повністю і протерти скло чистою ганчіркою.
Потім прикласти загорнуту манжету рівно і щільно до очкової обойми шолом-маски і опустити її на очкову обойму.

gas mask gp 5 m 7 vintage Retro IF 2022 002
Коробка “М” із запасними мембранами – типу ШМС

9. Правила користування протигазом

9.1. Надійність захисту людини від отруйних та радіоактивних речовин, а також від бактеріальних (біологічних) засобів залежить не тільки від справності протигазу, а й від вмілого користування ним.
Тому необхідно завчасно навчитися швидко і правильно приводити його в потрібний стан.
9.2. Виданий у користування протигаз може перебувати у трьох положеннях: в “похідному” стані, у положенні «напоготові» та “бойовому” становищі.
9.3. Для приведення протигазу в “похідний” стан:

  • Надягніть сумку з протигазом через праве плече так, щоб вона знаходилася на лівому боці, а застібка знаходилася від себе (у полі).
  • Підганяйте за допомогою пряжок плечову тасьму так, щоб верхній край сумки був на рівні поясного ременя.
  • Розстебніть сумку, вийміть протигаз, перевірте надійність з’єднання протигазової коробки з лицьовою частиною, стан скла і клапанів, брудне скло протріть чистою ганчіркою (ватою), незапотіваючі плівки, що втратили прозорість — замініть.
  • Складіть шолом-маску, покладіть протигаз у сумку і застебніть її.
gas mask gp 5 m 4 vintage Retro IF 2022 001
Рисунок 4 – Протигаз в “похідному” стані
  • Зсуньте протигаз трохи назад, щоб при ходьбі він не заважав руху руки, при необхідності протигаз може бути закріплений на тулубі за допомогою тасьми (рис. 4).
    9.4. Переведення протигазу в положення «напоготові» проводиться з «похідного» положення за безпосередньої загрози ядерного, хімічного або бактеріологічного (біологічного) нападу, для цього пересуньте сумку з протигазом вперед настільки, щоб можна було вийняти протигаз із неї, розстебніть сумку, підготуйте головний убір для швидкого зняття при надіванні шолом-маски на голову (Рис. 5).
gas mask gp 5 m 4 vintage Retro IF 2022 002
Рисунок 5 – Протигаз в стані “напоготові”


9.5. У «бойове» положення протигаз може переводитися заздалегідь за розпорядженням старшого начальника або негайно за сигналом (командою) «Гази», а також самостійно при виявленні застосування противником хімічної і бактеріологічної (біологічної) зброї і при випаданні радіоактивних речовин із хмари ядерного вибуху. Для здійснення цього:

  • Затримайте дихання, закрийте очі.
  • Зніміть головний убір і затисніть його між колінами чи покладіть поруч.
gas mask gp 5 m 5 vintage Retro IF 2022 001
Рисунок 6 – Протигаз в “бойовому” стані
  • Витягніть протигаз із сумки, візьміть шлем-маску обома руками за потовщені краї біля підборідної частини так, щоб великі пальці були зовні, а інші – всередині шлем-маски.
  • Прикладіть нижню частину шлем маски під підборіддя і різким рухом рук вгору і назад натягніть шлем-маску на голову так, щоб не було складок, окуляри були напроти очей, а вуха опинились в отворах шлем-маски.
  • Усуньте перекос та складки, якщо вони утворились при надяганні шлем-маски, зробіть повний вдих, відкрийте очі і відновіть дихання.
  • Надягніть головний убір, застебніть сумку і закріпіть її на тулубі, якщо це не було зроблено раніше. (Рисунок 6).

Надягати шлем-маску можна і іншими способами, але їх застосування повинно забезпечувати захист від ураження і швидке надягання.

gas mask gp 5 m 5 vintage Retro IF 2022 002
Рисунок 7 – Знімання протигазу

9.6. Перебуваючи у протигазі, необхідно стежити за своїм диханням, дихати рівно та глибоко. Якщо під час виконання роботи в протигазі виникає різке ускладнення дихання (відчуття нестачі повітря), потрібно знизити темп роботи та нормалізувати дихання, роблячи глибокий і тривалий вдих, швидкий та енергійний видих.
9.7. Протигаз знімається за командою «Протигаз зняти» таким чином:

Підніміть однією рукою головний убір.

Візьміться іншою рукою за клапанну коробку.

Злегка відтягніть шолом-маску вниз та рухом вперед і вгору зніміть її (Рис. 7).

Надягніть головний убір.

Виверніть шолом-маску і ретельно протріть її внутрішню поверхню чистою ганчірочкою, хусткою або просушіть.

Складіть шолом-маску і покладіть протигаз у сумку.

Переведіть протигаз у положення «напоготові» або «похідне» положення залежно від команди (обстановки).
9.8. При користуванні протигазом у зимовий час, особливо у сильні морози, можливе затвердіння гуми шолом-маски, обледеніння скелець окулярів, примерзання пелюсток вдихального та видихальних клапанів до сідловин, обледеніння клапанної коробки та горловини протигазової коробки.
Для попередження та усунення цих явищ необхідно:

Одягнути утеплювальні манжети на очкові обойми шолом-маски.

При сильному морозі в незараженому повітрі шолом-маску для відігріву періодично поміщати за борт верхнього одягу.

При надітому протигазі періодично відігрівати клапанну коробку руками, одночасно продуючи видихальні клапани, роблячи різкі видихи.
При обледенінні клапанної коробки та горловини протигазової коробки лід слід видаляти в міру його появи легким постукуванням, сколювання або відтавання рукою.
9.9. При подоланні водних перешкод вплав, у разі відсутності в повітрі отруйних, радіоактивних речовин та бактеріальних (біологічних) речовин, протигазову коробку слід загерметизувати з ціллю запобігання потрапляння води в неї.
Для цього отвір у дні протигазової коробки закрийте гумовою пробкою, а на горловину накрутіть ковпачок до відмови, попередньо перевіривши наявність гумової прокладки в ковпачку.
Герметизація протигазової коробки може здійснюватися (за відсутності ковпачка) за допомогою круглої прокладки з непромокального матеріалу (шкіри, гуми, пластмасової плівки тощо), яка вкладається в горловину клапанної коробки і герметизується з її гумовим кільцем при вкручуванні протигазової коробки.
Після подолання водної перешкоди протріть всі складові протигазу, зніміть ковпачок з протигазової коробки (або вийміть прокладку з клапанної коробки), вийміть пробку з отвору в дні коробки і знову зберіть протигаз.
9.10. Виданий у користування протигаз необхідно утримувати у повній готовності та вживати всіх заходів для його збереження.

З цією метою слідує:

  • Оберігати протигаз від ударів, поштовхів та сильних струсів.
  • Дбайливо поводитися з видихальними клапанами, не виймати їх без потреби.
    При забрудненні лицьової частини промийте її водою (бажано теплою) з милом, після чого протріть сухою ганчірочкою та просушіть, звернувши особливу увагу на видалення вологи із клапанної коробки. Обережно очистіть клапани видиху від забруднень, не виймаючи їх із гнізд, та продуйте, зробивши різкий видих.
    У холодну пору при внесенні протигазу в тепле приміщення дати відпітніти металевим частинам протягом 10-15 хвилин, після чого ретельно протерти шолом – маску і всі металеві деталі протигазу.
  • Не тримати протигаз у сирому місці, у жодному разі не допускати попадання води в протигазову коробку, не зберігати протигаз у зволоженій сумці.
  • Не сушити і не зберігати протигаз біля теплої печі, біля труб та батарей опалення, біля вогнища.
  • При використанні протигазу періодично виконувати витрясання сумки, не зберігати в сумці які-небудь посторонні предмети.

9.11. При потраплянні на протигаз крапельно-рідких ядовитих речовин потрібно негайно видалити видимі каплі тампоном із вати, паклі чи ганчір’я, а потім протерти місце зараження рідиною із індивідуального протихімічного пакету (ІПП).
9.12. При зараженні протигазу радіоактивними речовинами проводитися його дезактивація. Дезактивація протигазу проводиться в незараженому районі, для цього вичистіть щіткою сумку або ретельно витрусіть її.
Зверніть увагу, щоб при цьому радіоактивна пилюка не потрапляла до органів дихання.
Зовнішні поверхні шолом-маски та протигазової коробки протріть кілька разів вологим тампоном.
9.13. Дезінфекція протигазу виконується дезінфікуючими розчинами.

gas mask gp 5 m 7 vintage Retro IF 2022 003
Лицьова частина протигазу, сумка і протигазова коробка

10. Користування ушкодженим протигазом

10.1. У разі пошкодження протигазу в умовах зараженого повітря необхідно вміти користуватися пошкодженим протигазом, замінювати протигаз і його складові на справні.
10.2. При незначному прориві шолом-маски слід затиснути пальцями порване місце або притиснути долонею до обличчя.
У разі великого прориву шолом-маски, а також якщо розбиті скельця окулярів або пошкоджені видихальні клапани:

  • Затримайте дихання, заплющіть очі і зніміть шолом-маску.
  • Відкрутіть від шолом-маски протигазову коробку.
  • Візьміть горловину протигазової коробки в рот, затисніть носа і дихайте через рот, не розплющуючи очей.

10.3. При пробоїнах, проколах та інших порушеннях цілісності протигазової коробки необхідно закрити пробоїну рукою або замазати будь-якими підручними засобами (глина, земля тощо).
У тому випадку, коли не вдається таким чином відновити цілісність коробки, вона повинна бути за
бути замінена на нову.
Для заміни коробки в умовах зараженого повітря: заплющте очі, затримайте дихання, підготуйте нову коробку, відкрутіть пошкоджену коробку, закрутіть справну протигазову коробку, зробіть різкий видих, відновіть дихання і відкрийте очі.
10.4. При заміні пошкодженого протигазу в умовах зараженого повітря:

  • Підготуйте справний протигаз до швидкого надягання (розстебніть сумку, дістаньте протигаз).
  • Зніміть головний убір, помістивши його між колін.
  • Закрийте очі, затримайте дихання, зніміть шолом-маску пошкодженого протигазу.
  • Надягніть шолом-маску справного протигазу, зробіть різкий видих, відновіть дихання і розплющіть очі.
  • Вкладіть пошкоджений протигаз у сумку, в якій був доставлений справний протигаз.

11. Зберігання та транспортування протигазів

11.1. Протигази повинні зберігатися у заводській упаковці комплектно.
Зберігання ящиків із протигазами має здійснюватися в сухих неопалюваних складських приміщеннях, захищених від впливу атмосферних опадів та ґрунтових вод.
11.2. Зберігання протигазів у складських приміщеннях разом із леткими та агресивними речовинами (дегазуючі речовини, кислоти, луги, горючі тощо), що викликають корозію металу або псування гуми, не допускається.
11.3. Ящики з протигазами укладаються в штабелі кришками щільно і стійко. Штабелі повинні розміщуватись на підкладках висотою не менше 20 см.
Висота штабеля допускається трохи більше восьми ящиків.
Ящики укладаються в штабель таким чином, щоб було зручно проводити їх укладання та подальше навантаження.
11.4. Видані в користування протигази повинні зберігатися у зібраному вигляді в сумці, повішеній за плечову тасьму або поставлені на полицю дном вниз. Забороняється зберігати протигаз на підлозі, поблизу нагрівання і опалювальних приладів, у сирих приміщеннях (ваннах або умивальних кімнатах).
11.5. Транспортування ящиків з протигазами будь-яким видом транспорту має забезпечувати збереження протигазів від механічних пошкоджень, атмосферних опадів та речовин, що спричиняють руйнування виробів.
При завантаженні та розвантаженні ящики із протигазами ударам і кидкам не піддавати.

11.6. Гарантійний термін зберігання протигазу:

  • Коробки протигазової ГП-5 до 10 років, за винятком районів з вологим кліматом.
  • 6 років у районах з вологим кліматом.
  • лицьової частини ШМ-66МУ – 10 років при зберіганні виробів у всіх районах країни з помірним кліматом.
  • 5 років при зберіганні виробів у районах Середньої Азії та Закавказзя.
  • 2 роки при зберіганні виробів із гумової суміші 51-1487 у районах з тропічним кліматом.
  • Сумки для протигазу ГП-5 – 10 років.
  • Коробки з плівками, що не запотівають – 5 років.
  • Коробки із запасними мембранами з плівки ПК-4 – 1,5 роки.
  • Коробки із запасними мембранами з плівки ПЕТФ – 5 років.
    Після закінчення гарантійного терміну зберігання плівок і мембран, що не запотівають, вони підлягають перевірці за зовнішнім виглядом і в разі потреби замінюються на нові.
    Плівки, не запотівають, повинні бути прозорі, на них не повинно бути дефектів, що ускладнюють видимість (подряпин, повітряних бульбашок, відклеювання вологопоглинаючого шару). На мембранах не допускаються проколи, тріщини, короблення.

12. Технічне обслуговування

12.1. Протигази при надходженні, зберіганні та відправленні зі складу повинні перебувати під постійним наглядом посадових осіб, які безпосередньо здійснюють зберігання та відповідають за їх цілісність та збереження.
12.2. Протигази повинні зберігатися в сухих, справних ящиках, призначених для них.
12.3. У процесі зберігання проводяться огляди вибіркові та планові.
Планові огляди поділяються на контрольні та стовідсоткові. Вибіркові огляди проводяться під час перевірки складів (баз) представниками або комісіями забезпечуючих управлінь (відділів), а також за рішенням завідувача складу (базою) під час інвентаризації або передачі справ посадовими особами, які відповідають за зберігання майна. Контрольні огляди проводяться, як правило, при поступленні протигазів на склад (базу), у процесі зберігання та при відправленні зі складу (бази) на інші склади. Стовідсотковому (поштучному) огляду піддаються протигази при доукомплектуванні, розкомплектуванні, переукладанні та перетарюванні, а також при необхідності просушування виробів, проведенні поточного ремонту або перевірці кількості.
12.4. Протигази оглядаються при надходженні на зберігання, при відправленні зі складів, якщо після останнього огляду пройшло більше 6 місяців, а також у процесі зберігання на складах (базах) оглядаються один раз на рік обсягом 5%.
Огляд протигазів проводиться наступним порядком:

  • Ящик із протигазами поставте на підлогу кришкою вгору, при цьому кидати ящики забороняється.
  • Обережно відкрийте ящик так, щоб не пошкодити вміст і кришку ящика.
  • З розкритого ящика акуратно, не розкидаючи пакувальний матеріал, послідовно виймаються шолом-маски, сумки, протигазові коробки, коробки з незапотіваючими плівками, причому всі комплектуючі деталі викладаються окремо на постелений на підлогу папір або брезент.
  • перевіряється наявність та якість маркування на тарі та відповідність її упакованому майну, якість тари, відсутність сміття та виступаючих з дощок кінців цвяхів, якість, пакувального матеріалу та правильність упаковки.
  • перевіряється комплектність протигазів і звіряються записи пакувального листа з фактичною наявністю протигазів і з даними маркування на ящику, для чого всі позиції поштучно перераховуються і перевіряється відповідність розмірів лицьових частин.

12.5. Зовнішнім оглядом кожної протигазової коробки визначають: якість фарбування, відсутність або наявність іржі, пом’ятостей і пробоїн, наявність підфарбувальної корозії типу «Волосовин» (павутин), наявність сколів фарби, наявність та повноту загортання ковпачка на горловині, наявність пробки, що щільно закриває отвори у дні коробки.
Неодноразовим перевертанням кожної протигазової коробки перевіряється на слух відсутність пересипань (пересипання окремих зерен, легке шарудіння всередині коробки не можуть бути причиною браковки).
Потім відкручується ковпачок з горловини та звертається увага на стан різьби, відсутність вм’ятин на герметизуючому зигові горловини.

Вийнявши пробку з отвору в дні коробки і постукуючи об лодонь горловиною та дном коробки, перевіряють, чи не висипається шихта (каталізатор). Випадкове випадання окремих зерен шихти (каталізатора) з коробки, що не повторюється при подальшому постукуванні, не може спричиняти брак протигазової коробки. Через горловину і донний отвір оглядаються поверхня і деталі, які доступні для огляду всередині коробки.
12.6. Щоденним оглядом кожної шолом-маски встановлюють:
— Чи немає іржі на металевих деталях, проколів і розривів гуми, а також тріщин і «побурінь» на ній, наявність вдихального та видихальних клапанів, гумового кільця в горловині клапанної коробки, притискних кілець для незапотіваючих плівок, чи не деформувалися пелюстки видихальних клапанів, міцність кріплення шолом-маски із клапанною коробкою. Розтягуванням перевіряють еластичність та міцність гуми лицьової частини. Для цього ділянку гуми, що перевіряється, розтягують у два рази: гума не повинна рватися, а після припинення розтягування повинна повертатися в початкове положення, таке розтягнення проводиться у всіх доступних для цього місцях.
12.7. Порушення плівки оцинкованих та пасивованих деталей лицьових частин та сумок без наявності іржі (білий наліт) допускається. Лицьові частини із наявністю іржі на металевих деталях піддаються ремонту.
12.8. Огляд лицьових частин протигазу проводиться за температури не нижче +6°C. У зимовий час перед перед оглядом лицьову частину попередньо відігрівають у теплому приміщенні.
12.9. Сумки перевіряють на цілісність і міцність тканини, наявність та міцність пряжок, гудзиків, плечової та поясної тасьми, відсутність іржі на металевих деталях та цвілі на матеріалі сумок.
12.10. Плівки, що незапотівають, перевіряються вибірково, для чого відкриваються дві-три коробки з написом «НП».
Наявність вогнищ помутніння є ознакою непридатності плівки.
12.11. У лицевих частинах, що мають основні видихувальні клапани із закінченим гарантованим терміном зберігання, проводиться заміна їх новими з подальшою перевіркою лицьових частин на герметичність статичним методом.

12.12. Протигази, що виявилися придатними, укладаються в ящики за способом заводського пакування. На пакувальному листі робиться відмітка про відкриття ящика, ставиться дата відкриття, вказується, які роботи були проведені з майном, посада, прізвище та розпис особи, яка перевіряла протигази.
Якщо ящики були опломбовані, то після огляду та укладання майна вони знову пломбуються пломбами складу (бази).

Інформація про вміст драгметалів(дорогоцінних металів) у коробці протигазу ГП-5 відсутня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *